HSB Turning Torso, Malmö, Švédsko

HSB Turning Torso, Malmö, Švédsko

Novou dominantou švédskeho mesta Malmö sa od 01. 09. 2005 stala budova Turning Torso - konštrukcia  špirálovito stočená k nebu. Vzhľadom k nízkemu vzrastu mesta je výškou 190 metrov priam monumentálna (Eiffelova veža cca 300m). Santiago Calatrava, tu znovu dokazuje, že jeho charakteristický architektonický výraz ešte nie je celkom vyčerpaný. Často sa inšpiruje prírodnými tendenciami zvierat a ľudí. V prípade Turning Torso reprezentuje konštrukcia ľudské telo v krútiacom momente. Idea pochádza z jeho vlastnej skulptúry Twisting Torso.

Turning Torso, situované pri západnom prístave, je 54-poschodová štruktúra, rotujúca smerom zdola nahor o 90 stupňov . Pozostáva z deviatich kubusov, so šiestimi poschodiami v každom z nich. Dve najnižšie zahrňujú 4 200m² priestoru pre kancelárie a 152 apartmánov je vkomponovaných do kociek tri až deväť. Obyvatelia majú k dispozícii vysokú úroveň služieb, zahrňujúcich upratovanie, pranie, autoservis, cez nonstop služby recepcie. Objekt je vybavený ústredným kúrením a klimatizáciou. Súčasťou každého apartmánu je monitor, poskytujúci obyvateľovi možnosť kontroly jeho vlastnej spotreby energie.

Konštrukcia je zhotovená zo železobetónu (cca 4400 ton). Vnútorné jadro, ktoré vynáša všetkých 9 kociek má priemer 10,6 m. Jeho steny sú široké v spodnej časti 2,5 m, na vrchole už len 0,4m. Pôdorysom je nepravidelný päťuholník, resp. polkruh a trojuholník.

Polkruh je konzolovito upevnený na jadre, rovnako aj trojuholník, ktorý je okrem toho ešte spevnený oceľovým stĺpom stáčajúcim sa zároveň s budovou. Stĺp je pripevnený k polkruhovej konštrukcii pomocou priehradoviny - na stavbe prvkom umelecky najzaujímavejším.

Celková plocha apartmánov je okolo 13,500 m², od tretej do deviatej kocky. Celkový komerčný priestor je približne 4,000 m² v dolných dvoch kockách.

Izby pre návštevníkov sú situované na 43. poschodí. Tu sú aj dve sauny a telocvičňa. Vyhliadkové poschodie - s kapacitou pre 20 ľudí  je na 43. a 49. poschodí (medzi kockami 8 a 9, a taktiež 7 a 8). Na dvoch najvrchnejších poschodiach - 53. a 54., je vytvorené atraktívne zariadenie určené na stretávanie, posedenie a zábavu. Oddelenie služieb na 7. poschodí s kapacitou 30 ľudí.

K využívaniu je tu 5 výťahov. Tri vysoko rýchlostné v jadre budovy určené obyvateľom apartmánov. Pohybujú sa rýchlosťou 5 m/s (18 km/h), čo znamená, že "let" z prízemia na 54. poschodie trvá 38 sekúnd. Komerčné priestory majú vyhradené ďalšie dva (umiestnené tiež v jadre) s rýchlosťou 3.5 m/s (12.6 km/h). Svetlo preniká do budovy cez 2500 okien, ktoré sú mimochodom raz mesačne udržiavané. Naklonenie budovy pri vetre je odhadované v najvyššom poschodí na max. 30 cm.

Text: Zuzana Ľašová, Foto: www.turningtorso.com

  •  
Komentáre k článku
8
ja

ja

d: preco by narusala, ved okolo nej mas cele,,dedinu \" moderných domov a aj tak aspon to okraslilo malmo

26.8.2009 16:40

branislav binek

branislav binek

laicky nazor: no to je nieco uzasne keby som ja nieco take navrhol tak si kupim mercedes...:))

28.9.2006 17:50

o..linda

o..linda

aj ja chcem také!!!!!!!!!!!!!!!!!!

9.9.2006 15:59

sakal

sakal

moj nazor \"neodborny\": tak tato stavbicka je prekrasna. je pravda, ze by mala stat v meste, ale nech si hovori kto chce co chce. je to nadhera.

22.8.2006 0:27

tomas.ko

tomas.ko

turning torso: prekráááásne !!!!!!!!

13.4.2006 19:31

rastafari

rastafari

parada: calatrava opet raz urobil esteticky velmi silnu vec... brilantne inplementovanie organickych motivov do monumentalnej jednoduchosti...som nadseny:))))

6.3.2006 17:10

misko

misko

ponovi: tradicne kydy... uvedomujes si ale ze keby nic nenarusalo \"tradicnu\" zastavbu, zijeme este v jaskyni? a stavat to niekde \"za kopcom\"? ale notak, co energie na transport ludi? co vysidlovanie historickych jadier bez moznosti zasahov? nie su mesta snad pre ludi? dnesnych ludi? alebo co...

5.10.2005 10:00

pono

pono

turningtorso: vzhladom na to, ze som mal moznost pozriet si tuto stavbu ,musim konstatovat ,ze tato dominanta narusa celkovu zastavbu a jej posobenie je velmi rusive.

29.9.2005 11:30

Pridať komentár
HSB Turning Torso, Malmö, Švédsko HSB Turning Torso, Malmö, Švédsko HSB Turning Torso, Malmö, Švédsko HSB Turning Torso, Malmö, Švédsko HSB Turning Torso, Malmö, Švédsko HSB Turning Torso, Malmö, Švédsko HSB Turning Torso, Malmö, Švédsko HSB Turning Torso, Malmö, Švédsko HSB Turning Torso, Malmö, Švédsko HSB Turning Torso, Malmö, Švédsko HSB Turning Torso, Malmö, Švédsko HSB Turning Torso, Malmö, Švédsko
Dom S3NS

Dom pre jednu rodinu sa nachádza vo Wroclawe, v jeho okolí sa nachádzajú najmä rodinné domy s rovnou strechou zo šesťdesiatych rokov. Navrhnutý dom má tri poschodia, vrátane podpivničenia a garáže. Obývacia izba je orientovaná na západ a má úctyhodnú výšku 4 metre. Je spojená s kuchyňou a... Čítaj ďalej

  • 218
Kuchynské štúdio

Vytvoriť nový koncept kuchynského štúdia založený na provokácii pocitov a zážitkov zákazníkov. Prezentovať výrobky spolu s kontextom vytvoreným v priestoroch showroomu. A pritom sa nestratiť v záplave vecí ako na výstave; to bolo zadaním tohto projektu. Rozlíšenie produktov bolo dôležitým... Čítaj ďalej

  • 195
  • 1
Mercado fast food

Cieľom projektu bolo vytvoriť vysokokvalitný dizajn, ktorý bude zároveň nenútený a pohodlný. Výsledný návrh je založený na koncepte pokračovania ulice v interiéri. V tejto reštaurácii funguje zákaznícka zóna ako mnohovrstvové lákadlo pre chodcov. Poďte na jedlo! Prvky ako tabuľa s receptami... Čítaj ďalej

  • 206
Denné svetlo v interiéri vďaka svetlovodom

Užívatelia hodnotia denné svetlo ako najväčší benefit domu pre zdravé bývanie. Zároveň je zásadnou požiadavkou pri kúpe nehnuteľnosti. VELUX pomáha privádzať denné svetlo aj na miesta, kde to doposiaľ nebolo možné. Najnovším prírastkom v produktovom portfóliu je svetlovod Novej Generácie... Čítaj ďalej

  • 329

Ďalšie bleskovky