JJ—Rodinný dom

JJ—Rodinný dom

Nádherný výhľad, a intimita nás viedli k myšlienke extrovertného, otvoreného domu. Opúšťame teda zavedený koncept kompaktnej hmoty a skúšame, ako vyťažiť z prostredia maximum.

Už pri prvej obhliadke parcely nad vznikajúcou zástavbou v Záhorskej Bystrici nám bolo jasné, akým spôsobom sa zmocníme tejto vyhliadky. Priestranný pozemok svojou morfológiou pripomína kráter, jednou stranou otvorený k poliam záhoria, inak chránený strmými svahmi od okolitej zástavby.

Nádherný výhľad, a intimita na druhej strane nás viedli k myšlienke extrovertného, otvoreného domu. Opúšťame teda zavedený koncept kompaktnej hmoty a skúšame, ako vyťažiť z prostredia maximum. Celú obytnú časť dispozície umiestňujeme na jedno podlažie a jednotlivé miestnosti distribuujeme do troch funkčných krídiel. Tým maximalizujeme plochy, ktoré sú v kontakte s exteriérom. Vznikajúci dom v tvare "Y" následne zadefinuje 3 záhrady / zálivy s charakteristickou atmosférou a funkciou.

1. Južná záhrada je najintímnejšia, uzatvorená svahom a samotným domom. Ústia do nej všetky denné miestnosti a spálne.

2. Západný sektor je naopak otvorený do krajiny. Obývacia izba a terasa s bazénom tvoria vďaka veľkým preskleným plochám jeden kompaktný celok. Vďaka svojej polohe hlbšie na pozemku a vysoko nad cestou je to expandujúci priestor s dostatkom súkromia.

3. Severná fasáda a je vyslovene funkčná so vstupom do podzemného podlažia s garážou. Ústia sem všetky technické miestnosti.

Do domu sa vstupuje zo severnej strany. Zádverie nás následne zavedie do centra dispozície. Juhozápadné krídlo patrí obývacej izbe s krbom a jedálňou. Je otvorená do oboch záhrad. V západnom krídle je kuchyňa s oknom k výhľadom a priamym napojením na bazénovú terasu. Obývačko-jedáleň sa cez pracovný kút plynulo prelieva do nočnej časti východného krídla s dvoma izbami so samostatnými hygienami. Ponad trojcípy pôdorys je prehodená zbortená drapéria titánzinkovej strechy. Nad trojuholníkovými zovretiami jednotlivých traktov vytvára chránené priestory terás.

Priestorovú rozšafnosť domu sme sa snažili oponovať zodpovedným výberom stavebných technológií. Objekt je založený na štrkových vankúšoch. Spodná časť vnorená do svahu je murovaná. Horná obytná časť domu je z masívnych drevených panelov, ktoré sú doplnené tepelnou izoláciou z konope. Strešná krajina je tvorená drevenými priehradovými nosníkmi. Krov, z vačšej časti voľný a odvetraný, pomáha znižovať tepelné zisky zo slnečného žiarenia.

Dom spĺňa nízkoenergetické štandarty. Samozrejmosťou je tepelné čerpadlo na ohrev TUV a vykurovanie, kombinované so solárnymi kolektormi. Tie sa starajú aj o ohrev vonkajšieho bazéna. Masívne drevené steny a vnútorné priečky čiastočne kompenzujú neduhy ľahkých drevených senvičových konštrukcií a to malú akumulačnú schopnosť. V dome je veľmi príjemná klíma aj v letných mesiacoch. Drevené steny su vo veľkej miere priznané.

Interiérové riešenie už dopredu počíta s intervenciou klienta a snaží sa byť "nepokaziteľné" a akoby napevno zabudované. Drevené steny zostávajú drevenými stenami, dubové parkety, betónové terazzo ako v starých domoch. Jediným farebným akcentom je už štandartne obalená IKEA kuchyňa—s preglejkovou kopotážou stále neprekonateľné "price : performance ratio".

Neoddeliteľnou súčasťou interiéru sú zarámované pohľady do záhrady a ďalekých polí. Citujúc záhradných architektov Sarahs, koncept záhrady je v štýle divokej stepnej vegetácie—suchomilné trvalky, traviny a kerové porasty doplňujú solitérne stromy, ktoré dotvoria prírodný a nedráždivý efekt. Výber vegetácie a jej aplikácia logicky nadväzuje na pomerne expresívnu geometriu domu.

Vonkajšie plochy sú doplnené priznanými betónovými múrikmi a oceľovými pozinkovanými prvkami (vstupný portál, zábradlie, madlá).

Autor: JRKVC / Peter Jurkovič, Števo Polakovič, Lukáš Kordík
Realizácia: 2012
Veľkosť: 330 m2     
Fotografie: Peter Jurkovič
Záhrada: Sarahs
Miesto: Záhorská Bystrica, Bratislava 

  •  
Komentáre k článku
0
Pridať komentár
JJ—Rodinný dom JJ—Rodinný dom JJ—Rodinný dom JJ—Rodinný dom JJ—Rodinný dom JJ—Rodinný dom JJ—Rodinný dom JJ—Rodinný dom JJ—Rodinný dom JJ—Rodinný dom JJ—Rodinný dom JJ—Rodinný dom JJ—Rodinný dom JJ—Rodinný dom JJ—Rodinný dom JJ—Rodinný dom JJ—Rodinný dom JJ—Rodinný dom JJ—Rodinný dom JJ—Rodinný dom JJ—Rodinný dom JJ—Rodinný dom JJ—Rodinný dom JJ—Rodinný dom JJ—Rodinný dom JJ—Rodinný dom JJ—Rodinný dom JJ—Rodinný dom JJ—Rodinný dom JJ—Rodinný dom JJ—Rodinný dom JJ—Rodinný dom
Dom S3NS

Dom pre jednu rodinu sa nachádza vo Wroclawe, v jeho okolí sa nachádzajú najmä rodinné domy s rovnou strechou zo šesťdesiatych rokov. Navrhnutý dom má tri poschodia, vrátane podpivničenia a garáže. Obývacia izba je orientovaná na západ a má úctyhodnú výšku 4 metre. Je spojená s kuchyňou a... Čítaj ďalej

  • 215
Kuchynské štúdio

Vytvoriť nový koncept kuchynského štúdia založený na provokácii pocitov a zážitkov zákazníkov. Prezentovať výrobky spolu s kontextom vytvoreným v priestoroch showroomu. A pritom sa nestratiť v záplave vecí ako na výstave; to bolo zadaním tohto projektu. Rozlíšenie produktov bolo dôležitým... Čítaj ďalej

  • 193
  • 1
Mercado fast food

Cieľom projektu bolo vytvoriť vysokokvalitný dizajn, ktorý bude zároveň nenútený a pohodlný. Výsledný návrh je založený na koncepte pokračovania ulice v interiéri. V tejto reštaurácii funguje zákaznícka zóna ako mnohovrstvové lákadlo pre chodcov. Poďte na jedlo! Prvky ako tabuľa s receptami... Čítaj ďalej

  • 205
Denné svetlo v interiéri vďaka svetlovodom

Užívatelia hodnotia denné svetlo ako najväčší benefit domu pre zdravé bývanie. Zároveň je zásadnou požiadavkou pri kúpe nehnuteľnosti. VELUX pomáha privádzať denné svetlo aj na miesta, kde to doposiaľ nebolo možné. Najnovším prírastkom v produktovom portfóliu je svetlovod Novej Generácie... Čítaj ďalej

  • 327

Ďalšie bleskovky