Byt M

Byt M

Byt M nie je interiér s izbami, farbami, zladenými doplnkami, architektom navrhnutou kuchyňou a nábytkovými zostavami pre elektroniku na stenách. Nechce zapôsobiť na priateľov, v horšom prípade na návštevníkov, ktorým na domácich vôbec nezáleží.

Nie je to miesto iba na spanie, jedenie a pozeranie TV. Je osobnou výpoveďou majiteľov, rozpráva ich príbeh, vyjadruje názory a túžby. Architekti boli iba zrkadlom ich viery v rodinu a bytie spolu, ktoré sa odrazili v celom priestore. Byt M je úprimná snaha o skutočný domov.

Byt nemá izby. Je to plocha, na ktorej sú svetlé a tmavé miesta, zákutia a tajné skrýše, skladovacie objekty, posuvné steny, vyhliadková veža, dom pre deti, jedálenský stôl na hranie, kúpelňa na rozhovory, obývačka na spanie, malý cyklistický okruh.

Takáto plocha poskytuje množstvo možností využitia priestoru a pohybu v ňom. Iba byť na nej izolovaný je ťažké, nástojčivo učí tolerancii a komunikácii. Neexistuje tu jasné delenie na nočnú a dennú časť. Deti zaspia, rodičia sa potichu presúvajú do jedálne na neskorý rozhovor, alebo zatvoria malý drevený dom.

Rekonštrukcia začala vyčisteným všetkého nepotrebného a nenosného. Začíname obsadzovať plochu rozmiestňovaním prvkov, nie delením na miestnosti. Pri vstupe je voľne postavená šatníková skriňa, za ňou jedálenský stôl a kuchyňa. Kúpelňa má priame denné svetlo, ktoré púšťa ďalej do interiéru cez sklenené dvere. Pri jej veľkosti sa stáva aj trochu záhradou, netreba ju zatvárať.

Nosná stena delí byt na dve časti. Dva priechody cez ňu podnecujú pohyb. V druhej časti sme umiestnili dom pre deti. Dolu sa spí, hore hrá s kamarátmi a pozoruje dianie okolo, vedľa sa píšu domáce úlohy, za majú rodičia hobby kútik. Na stene oproti sú postele a šatník za posuvnou stenou. V strede je pohodlné sedenie ako oficiálne centrum. Túžba po chvíľach strávených spolu s najbližšími podnietila odvahu v malý sociálny experiment. Dokážu žiť blízki naozaj blízko seba?

Autor: toito architekti
Fotografie: Katarína Beladičová
Tesárske práce: Kamil Kohút
Realizácia: 2012-2013
Adresa: Bratislava
Plocha: 100m2

  •  
Komentáre k článku
0
Pridať komentár
Byt M Byt M Byt M Byt M Byt M Byt M Byt M Byt M Byt M Byt M Byt M Byt M Byt M Byt M Byt M Byt M
Dom S3NS

Dom pre jednu rodinu sa nachádza vo Wroclawe, v jeho okolí sa nachádzajú najmä rodinné domy s rovnou strechou zo šesťdesiatych rokov. Navrhnutý dom má tri poschodia, vrátane podpivničenia a garáže. Obývacia izba je orientovaná na západ a má úctyhodnú výšku 4 metre. Je spojená s kuchyňou a... Čítaj ďalej

  • 215
Kuchynské štúdio

Vytvoriť nový koncept kuchynského štúdia založený na provokácii pocitov a zážitkov zákazníkov. Prezentovať výrobky spolu s kontextom vytvoreným v priestoroch showroomu. A pritom sa nestratiť v záplave vecí ako na výstave; to bolo zadaním tohto projektu. Rozlíšenie produktov bolo dôležitým... Čítaj ďalej

  • 193
  • 1
Mercado fast food

Cieľom projektu bolo vytvoriť vysokokvalitný dizajn, ktorý bude zároveň nenútený a pohodlný. Výsledný návrh je založený na koncepte pokračovania ulice v interiéri. V tejto reštaurácii funguje zákaznícka zóna ako mnohovrstvové lákadlo pre chodcov. Poďte na jedlo! Prvky ako tabuľa s receptami... Čítaj ďalej

  • 205
Denné svetlo v interiéri vďaka svetlovodom

Užívatelia hodnotia denné svetlo ako najväčší benefit domu pre zdravé bývanie. Zároveň je zásadnou požiadavkou pri kúpe nehnuteľnosti. VELUX pomáha privádzať denné svetlo aj na miesta, kde to doposiaľ nebolo možné. Najnovším prírastkom v produktovom portfóliu je svetlovod Novej Generácie... Čítaj ďalej

  • 327

Ďalšie bleskovky