Základná škola v meste Wahroonga

Základná škola v meste Wahroonga

Súkromná základná škola v meste Wahroonga sa nachádza uprostred komplexu Kostolu svätého Jána, mimoriadne významnej skupiny budov zapísanej v zozname austrálskeho národného dedičstva, všetkých pôvodných a udržovaných v dobrom stave, ktoré školu obklopujú po oboch stranách smerujúcich do ulice. Vládny program Building the Education on Revolution (BER) podnietil školu, aby zrealizovala plány na rozšírenie priestorov a splnila tak kľúčové potreby pre nové triedy, knižnicu a učebne hudby a umenia.

Pred zapojením sa do BER programu bolo zvažovaných viacero možností ako rozšíriť školské budovy a areál, vrátane kúpy susedných parciel a prestavby vnútorného dvoru. Nakoniec bolo rozhodnuté zväčšiť priestory horných poschodí do tvaru písmena L, aby mohli byť pridané nové triedy, knižnica, učebňa hudby a ďalšie priestory. Ďalšie základné prvky prestavby zahŕňali lepšiu prístupnosť (vybavenie výťahom) a renováciu prízemia, vrátane vestibulu a hlavného vchodu.

Ciele nového návrhu sa zamerali na potrebu zlepšiť a obohatiť školské prostredie najmä pre deti, ktoré sa v ňom pohybujú; prispôsobiť prestavbu školskej budovy tak, aby len minimálne ovplyvnila neďaleký významný kostol a okolité stavby, spájajúc tak históriu rekonštrukcií do kompaktného estetického objektu. Zrenovovaná budova by mala rešpektovať a zachovať dedičstvo svojej lokality, no zároveň k nemu pridať moderné prvky, ktoré budú mať svoju hodnotu aj v budúcnosti.

Z hľadiska ochrany životného prostredia malo zachovanie pôvodnej budovy viacero výhod, vrátane menšej potreby demolácie a možnosti znovu využiť pôvodné stavebné materiály. Jedným z hlavných zámerov prestavby bola modernizácia budovy zo 60. rokov kvôli zlepšeniu bezpečnostných štandardov, zavedeniu používania nových učebných technológii a energeticky úsporných opatrení. Špeciálna pozornosť bola venovaná aj vonkajšiemu prostrediu a faktorom ako teplota, vlhkosť, kvalita vzduchu, svetlo a hladina hluku.

Komplex Kostolu sv. Jána je zapísaný v registri národného dedičstva (č. 01670). Ako skupina budov, no aj individuálne, majú stavby mimoriadnu estetickú hodnotu. Sú vyvážené, detailne prepracované a postavené s veľkou zručnosťou a šikovnosťou. Fara, postavená v roku 1898 vo federatívnom štýle a navrhnutá architektom Charlesom Slatyerom zo spoločnosti Slatyre & Cosh, je staršieho dáta než kostol a halový komplex, ktoré boli postavené postupne počas 20. rokov prominentným architektom Johnom Sheddanom Adamom zo skupiny Sulman, Power and Adam, a zachovala si vysokú úroveň integrity.

Školská budova, navrhnutá štúdiom Laurie & Heath Architects, bola postavená v rokoch 1950-1960 a svojím štýlom a detailmi ostro kontrastuje s kostolom a halovým komplexom. Počas rokov bola pri mnohých príležitostiach pozmenená, čím sa vytrácal jej význam pre skupinu okolitých budov.

Okná kostola boli navrhnuté známym umelcom pracujúcim so sklom Normanom Carterom (1875-1963). Výber použitých farieb bol ovplyvnený dvoma prevažujúcimi prvkami z jedného konkrétneho okna, rámom a vnútornou mozaikou, na ktorú boli použité odtiene žltej, oranžovej, červenej, zelenej a modrej. Po konzultácii s NBRS+ Partners a priamom zásahu Rady pre národné dedičstvo štátu Nový Južný Wales boli okná zrenovované tak, aby sa vynímali na jasnej, veselej a pútavej budove a predstavovali moderné poňatie tradičnej umeleckej formy.

Náklady na projekt:
S nákladmi 2,2 milióna dolárov projekt určil cenovo dostupný prístup k dizajnérstvu, čiastočne financovaný vládnym programom BER. Zvyšné náklady boli pokryté organizáciou School and Uniting Church Property Trust, pôsobiacou v Novom Južnom Walese.

Ako hlavný architekt bolo štúdio GGF do projektu zapojené počas celého procesu, od prvých návrhov až po záverečné úpravy. Návrh projektu bol výsledkom spolupráce, nielen medzi klientom a architektom, ale aj zástupcami školy a cirkevnej komunity. Všetci zapojení zdieľali spoločný zámer, čo umožnilo kreatívny prístup k návrhu.

Architekt: GGF Architects
Konštrukcia: Admire Build Pty Ltd
Inžinierstvo: Eclipse Consulting & Martens & Associates
Dedičstvo: NBRS+Partners
Architekt mesta: Glendinning Minto & Associates
Fotograf: Archishot & Tanja Milbourne Photography

  •  
Komentáre k článku
0
Pridať komentár
Základná škola v meste Wahroonga Základná škola v meste Wahroonga Základná škola v meste Wahroonga Základná škola v meste Wahroonga Základná škola v meste Wahroonga Základná škola v meste Wahroonga Základná škola v meste Wahroonga Základná škola v meste Wahroonga Základná škola v meste Wahroonga Základná škola v meste Wahroonga
Dom S3NS

Dom pre jednu rodinu sa nachádza vo Wroclawe, v jeho okolí sa nachádzajú najmä rodinné domy s rovnou strechou zo šesťdesiatych rokov. Navrhnutý dom má tri poschodia, vrátane podpivničenia a garáže. Obývacia izba je orientovaná na západ a má úctyhodnú výšku 4 metre. Je spojená s kuchyňou a... Čítaj ďalej

  • 217
Kuchynské štúdio

Vytvoriť nový koncept kuchynského štúdia založený na provokácii pocitov a zážitkov zákazníkov. Prezentovať výrobky spolu s kontextom vytvoreným v priestoroch showroomu. A pritom sa nestratiť v záplave vecí ako na výstave; to bolo zadaním tohto projektu. Rozlíšenie produktov bolo dôležitým... Čítaj ďalej

  • 193
  • 1
Mercado fast food

Cieľom projektu bolo vytvoriť vysokokvalitný dizajn, ktorý bude zároveň nenútený a pohodlný. Výsledný návrh je založený na koncepte pokračovania ulice v interiéri. V tejto reštaurácii funguje zákaznícka zóna ako mnohovrstvové lákadlo pre chodcov. Poďte na jedlo! Prvky ako tabuľa s receptami... Čítaj ďalej

  • 206
Denné svetlo v interiéri vďaka svetlovodom

Užívatelia hodnotia denné svetlo ako najväčší benefit domu pre zdravé bývanie. Zároveň je zásadnou požiadavkou pri kúpe nehnuteľnosti. VELUX pomáha privádzať denné svetlo aj na miesta, kde to doposiaľ nebolo možné. Najnovším prírastkom v produktovom portfóliu je svetlovod Novej Generácie... Čítaj ďalej

  • 328

Ďalšie bleskovky