Kráterové jazero

Kráterové jazero

Kobe, Japonsko – Kráterové jazero, inštalácia od ateliéru 24° Studio (www.24d-studio.com), bolo od 1. októbra do 23. novembra vystavené na Bienále 2011 v Kobe. Projekt je jedným z víťazov medzinárodnej súťaže Shitsurai Art, organizovanej mestom Kobe. Táto multifunkčná inštalácia, priateľská k životnému prostrediu, slúži ako miesto na stretnutia, kde návštevníci môžu využiť každý povrch na sedenie, obdivovať okolité prostredie a vytvárať priestor pre komunikáciu, tak vnútornú, ako aj spoločenskú.

Návrh

Dizajn projektu bol ovplyvnený veľkým zemetrasením Hanshin-Awaji v roku 1995, ktoré ušetrilo len prírodu obklopujúcu Kobe a viedlo k nevyhnutným zmenám v stavebnom prostredí mesta. Obyvatelia Kobe stále spomínajú na túto ničivú udalosť, ktorá z nich spravila odolnú a húževnatú komunitu, no aj napriek tomu zostávajú otvorení a priateľskí k návštevníkom mesta. Silné spoločenské zväzky pomohli ľuďom Kobe prekonať túto katastrofu a nanovo vybudovať mesto ako ešte lepšie miesto pre život. V dnešnom živote, prostom veľkých kríz, sa však ľudský kontakt stráca, čo je jedným z najväčších problémov našich technológiou definovaných čias.

Kráterové jazero je prostredím, kde sa ľudia môžu stretnúť, aby pozorovali krásu prostredia okolo nich, a čo je dôležitejšie, nezabúdali na význam medziľudskej komunikácie, ktorá zohrala tak dôležitú úlohu pri opätovnej výstavbe mesta Kobe po živelnej katastrofe. Inštalácia sa nachádza na umelo vytvorenom ostrove Port Island v parku Shiosai, ktorý ponúka široký výhľad na mestské centrum Kobe, okolitú krajinu a more.

Zámerom dizajnu Kráterového jazera bolo využiť túto jedinečnú polohu vďaka vybudovaniu vlnitej drevenej plochy, ktorej otvorený a ničím neobmedzený povrch poskytuje 360-stupňový výhľad na okolie.

Každú časť konštrukcie je možné použiť na sedenie či ležanie. Ďalšie stolčeky na sedenie sa nachádzajú uprostred priestoru, ktorý sa dá prestavať podľa návštevníkovho vkusu.

Jemné stúpajúce povrchy sú vhodné aj pre viaceré generácie, nakoľko otvorené priestory umožňujú stavbu využiť či už ako ihrisko na hranie, na oddych v tieni klenby či socializáciu vďaka stolčekom na sedenie, ktoré je možné ľubovoľne presúvať.

Dizajn

Návrhu hladkého a zvlneného tvaru predchádzali mnohé nápady a materiály. Drevo bolo zvolené pre jeho silnú štrukturálnu kapacitu, nenáročné opracovanie a prirodzené kvality. Jednou z hlavných výziev bolo zostrojiť hladký a spojitý povrch bez využitia nákladných techník naparovania či ohýbania dreva. Riešením bolo rozdeliť kruhový povrch na niekoľko lúčovitých častí, najlepšie dvadsať, vzhľadom na celkový povrch konštrukcie, termín produkcie a spôsob dopravy. Týchto dvadsať častí bolo zmontovaných mimo miesta stavby a až neskôr dopravených do parku Shiosai.

Na konštrukciu bolo použité štandardné drevo a tradičné technické prostriedky, aby sa výroba zbytočne nepredražila. Štrukturálne konštrukčné prvky spájajú 19x89 mm veľké klince a povrch pozostáva zo spracovaného cédrového dreva. Štruktúru lúčovitých častí tvorí sústava priečne vystužených rebier s horizontálnou oporou zabezpečujúcou pevnosť konštrukcie. Každá táto časť má 64 povrchových doštičiek, ktoré sa pripájajú na tri rebrá, pevne spojené horizontálnymi podperami. Povrchy s najväčším zaťažením majú medzi každou doštičkou úzku medzeru. Ako klenba stúpa, priestor medzi doštičkami sa zväčšuje, vďaka čomu sa návštevníci môžu vyšplhať až na vrchol. Klenba bola navrhnutá v súlade s prírodnými podmienkami lokality, fungujúc tak pri posedení v jej vnútri ako ochrana pred slnkom či vetrom z neďalekej zátoky.

Informácie o projekte
24º Studio (Fumio Hirakawa + Marina Topunova)
24d-studio.com/

Názov projektu: Kráterové jazero
Miesto: Kobe, Japonsko
Typ: Inštalácia
Dátum dokončenia: September 2011
Rozmery: 10 m priemer x 1.7 m výška (max.)
Projektanti: Fumio Hirakawa, Partner; Marina Topunova, Partner
Klient: Organizačný tím Bienále v Kobe / mesto Kobe / prefektúra Hyogo

O ateliéri

24° Studio je všestranne zamerané štúdio založené v roku 2008 architektmi Fumiom Hirakawa a Marinou Topunova. Zameriava sa na projekty spájajúce architektúru, technológiu a životné prostredie. V spolupráci so širokou sieťou expertov prináša klientom a publiku netradičné realizácie ich predstáv. Vďaka neustále sa meniacemu globálnemu prostrediu, ktoré je neobmedzeným zdrojom inšpirácie, 24° Studio verí, že proces integrácie viacerých perspektív povedie k inovatívnym výsledkom, ktoré predefinujú spojenie medzi naším telom a okolitým prostredím.

  •  
Komentáre k článku
0
Pridať komentár
Kráterové jazero Kráterové jazero Kráterové jazero Kráterové jazero Kráterové jazero Kráterové jazero
Dom S3NS

Dom pre jednu rodinu sa nachádza vo Wroclawe, v jeho okolí sa nachádzajú najmä rodinné domy s rovnou strechou zo šesťdesiatych rokov. Navrhnutý dom má tri poschodia, vrátane podpivničenia a garáže. Obývacia izba je orientovaná na západ a má úctyhodnú výšku 4 metre. Je spojená s kuchyňou a... Čítaj ďalej

  • 217
Kuchynské štúdio

Vytvoriť nový koncept kuchynského štúdia založený na provokácii pocitov a zážitkov zákazníkov. Prezentovať výrobky spolu s kontextom vytvoreným v priestoroch showroomu. A pritom sa nestratiť v záplave vecí ako na výstave; to bolo zadaním tohto projektu. Rozlíšenie produktov bolo dôležitým... Čítaj ďalej

  • 193
  • 1
Mercado fast food

Cieľom projektu bolo vytvoriť vysokokvalitný dizajn, ktorý bude zároveň nenútený a pohodlný. Výsledný návrh je založený na koncepte pokračovania ulice v interiéri. V tejto reštaurácii funguje zákaznícka zóna ako mnohovrstvové lákadlo pre chodcov. Poďte na jedlo! Prvky ako tabuľa s receptami... Čítaj ďalej

  • 206
Denné svetlo v interiéri vďaka svetlovodom

Užívatelia hodnotia denné svetlo ako najväčší benefit domu pre zdravé bývanie. Zároveň je zásadnou požiadavkou pri kúpe nehnuteľnosti. VELUX pomáha privádzať denné svetlo aj na miesta, kde to doposiaľ nebolo možné. Najnovším prírastkom v produktovom portfóliu je svetlovod Novej Generácie... Čítaj ďalej

  • 328

Ďalšie bleskovky