Slnečný dom - prvý rakúsky CO2 neutrálny rodinný dom je otvorený

Slnečný dom - prvý rakúsky CO2 neutrálny rodinný dom je otvorený

09. 06. 2011

Inzercia

Ide už o tretí dom z projektu VELUX Model Home 2020 postavený na princípe aktívneho domu

/Bratislava 25. novembra 2010/ - Na západ od Viedne otvorili Slnečný dom (Sunlighthouse) – v poradí tretiu stavbu v rámci celoeurópskeho projektu VELUX Model Home 2020 postavenej na princípe aktívneho domu. Slnečný dom ponúka zdravé vnútorné prostredie a užívateľský komfort, je energeticky efektívny a ohľaduplný k životnému prostrediu.

„Európania  trávia až 90 % svojho času vo vnútri budov, preto je potrebné, aby im budovy poskytovali tú najlepšiu zdravú klímu na život a prácu.  Budovy zasa konzumujú 40 % z celkovej spotreby energie v Európe. Cieľom budúceho udržateľného stavebníctva je teda výrazné zníženie energetickej spotreby a pokrytia ostávajúcej potreby energie z obnoviteľných zdrojov. To je aj cieľom spoločnosti  VELUX, ktorá je jedným z vizionárov konceptu zdravého, ekologicky šetrného a komfortného bývania 21. storočia,“ hovorí David Brož, generálny riaditeľ VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. a dodáva: „Dôkazom je projekt Model Home 2020, ktorý sme predstavili v roku 2008 a zahŕňa výstavbu šiestich experimentálnych aktívnych domov. K nim patrí aj Slnečný dom v Rakúsku.“

Slnečný dom zohľadňuje klimatické, kultúrne a architektonické podmienky danej krajiny. Postavili ho na princípe aktívneho domu rovnako ako aj ďalšie stavby v rámci tohto projektu. Táto experimentálna budova nadväzuje na skúsenosti, ktoré načerpali partneri projektu VELUX Model Home 2020 pri stavbe prvých dvoch aktívnych domov – Dom pre život a Zelený maják, ktoré stoja od roku 2009 v Dánsku.

Architektonicky zaujímavá stavba Aktívneho Slnečného domu zapadá do okolitej krajiny a zástavby typickej pre túto časť Európy. Vybratý svahovitý pozemok sa nachádza v blízkosti lesa a poskytuje výhľad na jazero Wienerwaldsee. Pozemok neumožňuje budovu ideálne orientovať na juh. V kombinácii s veľkým sklonom svahu predstavoval pre architektov skutočnú výzvu. Autori návrhu – štúdio Hein-Troy Architekten - v projekte zohľadnili neľahké podmienky a rozhodli sa pre podlhovastú drevostavbu s vnútorným átriom vsadenú do svahu.

Átrium umožnilo otvoriť fasádu smerom na juh a umiestniť na túto stranu viac okien. Tie zabezpečujú optimálne presvetlenie a  dostatok čerstvého vzduchu v interiéroch. Súčasne tým vytvorili vysoko hodnotný vonkajší priestor. Cez minimalistickú vonkajšiu podobu dom vyniká práve svojím inteligentným riešením. Experiment dokazuje, že sa dá stavať CO2 neutrálne, aj keď podmienky na ideálne umiestnenie domu sú splnené len čiastočne. 

Vysoko umiestnenými strešnými oknami  VELUX preniká denné svetlo aj hlboko do interiéru Slnečného domu. Okenné otvory – strešné i vertikálne okná s tepelno-izolačným zasklením sú rozmiestnené tak, aby umožňovali cielené výhľady do okolia a navyše maximalizovali pasívne solárne zisky, a tým prispievali k zníženiu spotreby energie za vykurovanie. Navrhnuté množstvo presklených plôch v dome zodpovedá 42% podlahovej plochy. Optimálne množstvo denného svetla na oboch poschodiach domu znižuje spotrebu elektrickej energie  na umelé osvetlenie.

Cielene navrhnuté presklené plochy zohľadňujú aj súkromie budúcich obyvateľov. Buď sú orientované do súkromného átria, alebo umožňujú krásne výhľady do lesa, ktorý je súčasťou pozemku. Samozrejmosťou sú okná vybavené vnútorným i vonkajším  tienením, ktoré i v stiahnutej polohe zaisťujú dostatok denného svetla v miestnostiach.

Slnečný dom je v priebehu celého roka prirodzene vetraný cez okná. Kvalitu vzduchu kontrolujú čidlá umiestnené na fasáde a vo vnútri domu. Priebežne vyhodnocujú teplotu a množstvo CO2, vlhkosť v interiéri a poveternostné podmienky vonku. Tieto informácie predávajú automatickému systému, ktorý riadi otváranie a zatváranie okien. Obyvatelia však môžu okná v prípade potreby otvárať i manuálne.

V chladnejších obdobiach sa používa mechanická ventilácia s rekuperáciou tepla. Prípadnému prehrievaniu interiéru počas horúceho leta bránia automaticky riadené vonkajšie markízy nainštalované na strešných i fasádnych oknách. Na základe hodnôt nameraných senzormi (kombináciou riadeného vetrania oknami a využitím komínového prevetrávania a nočného ochladzovania) by teplota v interiéri nemala ani v tom najteplejšom letnom dni prekročiť hranicu 26°C. Konštrukčné riešenie domu počíta aj s akumuláciou tepla pre teplotnú zotrvačnosť budovy.

Cieľom Slnečného domu je udržať celkovú spotrebu energie na čo najnižšej možnej úrovni. Pokrytie energetických nárokov sa uskutočňuje výhradne pomocou obnoviteľných zdrojov energie.
Minimálnu potrebu vykurovania v rakúskom Slnečnom dome  zaisťuje tepelné čerpadlo, elektrinu vyrábajú strešné fotovoltaické panely, ohrev teplej úžitkovej vody obstarávajú solárne kolektory. Vďaka tomu Slnečný dom vyrobí viac energie, než sám spotrebuje.

V nadchádzajúcich mesiacoch môže Slnečný dom navštíviť laická i odborná verejnosť, potom bude na predaj. Partneri projektu však budú experimentálny dom i naďalej sledovať, aby mohli posúdiť, ako sa novým obyvateľom osvedčí behom skutočného užívania.

Partneri projektu Slnečný dom:

Experimentálny Slnečný dom navrhla firma HEIN-TROY Architekten v spolupráci s vedeckými partnermi projektu – Univerzitou v Kremse - Donau-Universität Krems a  Rakúskym inštitútom pre stavebnú biológiu a ekológiu IBO. Výrobky pre dom dodali firmy WindowMaster, VELFAC, Drexel & Weiss a spoločnosť VELUX.

O projekte VELUX Model Home 2020

Projekt VELUX Model Home 2020 je súčasťou stratégie skupiny VELUX, prostredníctvom ktorej sa spoločnosť aktívne zapája do budovania udržateľného bývania. Tento experimentálny projekt napĺňa víziu CO2 neutrálnych budov, ktoré predstavujú riešenie pre budúce generácie stavieb. V týchto budovách vytvára dostatok denného svetla a čerstvého vzduchu zdravé a pohodlné miesto pre život.

Princíp aktívneho domu je postavený na troch pilieroch – energetickej úspornosti, komfortu bývania a zdravej vnútornej klíme a šetrnosti k životnému prostrediu. Toho sa dá dosiahnuť prostredníctvom i dnes bežne používaných a dostupných technológií, materiálov a výrobkov, akými sú napríklad strešné okná. Všetky budovy projektu VELUX Model Home 2020 spája aj vizionárska architektúra.

Každý aktívny dom projektu VELUX Model Home 2020 odráža rôzne klimatické, kultúrne a architektonické podmienky zeme, v ktorej sú a budú postavené. Prvé dva aktívne domy – Dom pre život a Zelený maják – stojí od roku 2009 v Dánsku. Po rakúskom Slnečnom dome budú nasledovať ešte  tri domy, a to v Nemecku, vo Veľkej Británii a Francúzsku. Aktívne domy sa budujú v úzkej spolupráci s miestnymi a regionálnymi partnermi, dodávateľmi, architektmi, inžiniermi a vedeckými pracovníkmi.

Foto. Adam MØrk

  •  
Komentáre k článku
0
Pridať komentár
Slnečný dom - prvý rakúsky CO2 neutrálny rodinný dom je otvorený Slnečný dom - prvý rakúsky CO2 neutrálny rodinný dom je otvorený Slnečný dom - prvý rakúsky CO2 neutrálny rodinný dom je otvorený Slnečný dom - prvý rakúsky CO2 neutrálny rodinný dom je otvorený Slnečný dom - prvý rakúsky CO2 neutrálny rodinný dom je otvorený Slnečný dom - prvý rakúsky CO2 neutrálny rodinný dom je otvorený Slnečný dom - prvý rakúsky CO2 neutrálny rodinný dom je otvorený Slnečný dom - prvý rakúsky CO2 neutrálny rodinný dom je otvorený
Dom S3NS

Dom pre jednu rodinu sa nachádza vo Wroclawe, v jeho okolí sa nachádzajú najmä rodinné domy s rovnou strechou zo šesťdesiatych rokov. Navrhnutý dom má tri poschodia, vrátane podpivničenia a garáže. Obývacia izba je orientovaná na západ a má úctyhodnú výšku 4 metre. Je spojená s kuchyňou a... Čítaj ďalej

  • 215
Kuchynské štúdio

Vytvoriť nový koncept kuchynského štúdia založený na provokácii pocitov a zážitkov zákazníkov. Prezentovať výrobky spolu s kontextom vytvoreným v priestoroch showroomu. A pritom sa nestratiť v záplave vecí ako na výstave; to bolo zadaním tohto projektu. Rozlíšenie produktov bolo dôležitým... Čítaj ďalej

  • 190
  • 1
Mercado fast food

Cieľom projektu bolo vytvoriť vysokokvalitný dizajn, ktorý bude zároveň nenútený a pohodlný. Výsledný návrh je založený na koncepte pokračovania ulice v interiéri. V tejto reštaurácii funguje zákaznícka zóna ako mnohovrstvové lákadlo pre chodcov. Poďte na jedlo! Prvky ako tabuľa s receptami... Čítaj ďalej

  • 205
Denné svetlo v interiéri vďaka svetlovodom

Užívatelia hodnotia denné svetlo ako najväčší benefit domu pre zdravé bývanie. Zároveň je zásadnou požiadavkou pri kúpe nehnuteľnosti. VELUX pomáha privádzať denné svetlo aj na miesta, kde to doposiaľ nebolo možné. Najnovším prírastkom v produktovom portfóliu je svetlovod Novej Generácie... Čítaj ďalej

  • 326

Ďalšie bleskovky