Nie je kompozit ako kompozit

Nie je kompozit ako kompozit

01. 06. 2011

Inzercia

Nie je kompozit ako kompozit

Kompozitné materiály, ktoré sú krížencami dreva i plastu, sa u nás udomácnili vďaka svojej odolnosti, nenáročnej údržbe a vysokej životnosti. Najčastejšie v podobe terás. Majitelia však čoraz častejšie zostávajú nepríjemne prekvapení už po prvej sezóne. Prečo? Vybrali si nekvalitne vyrobený kompozitný materiál.

Kompozitný materiál Twinson oceňujú užívatelia terás, záhradných cestičiek, plotov a ďalších konštrukcií v exteriéri pre jeho odolnosť, nenáročnú údržbu, vysokú životnosť a prirodzený vzhľad. Materiál, ktorý v sebe spája krásu a dotyk dreva s odolnosťou plastu, získava stále väčšiu obľubu. Trh však zaplavilo množstvo nekvalitných napodobenín, ktoré namiesto očakávaných vlastností prinášajú zvýšené investície a starosti s opravou.

Ponuka kompozitných materiálov (označovaných tiež ako WPC – Wood Plastic Composite) na našom trhu je veľmi široká. Obľúbili sme si kvalitné materiály s jednoduchou údržbou, atraktívnym vzhľadom a vysokou odolnosťou od osvedčených výrobcov. Popri prvotriednych materiáloch, akým je napríklad Twinson sa však čoraz častejšie ponúkajú lacnejšie a už na prvý pohľad menej kvalitné alternatívy. Pri konštrukciách do exteriéru treba veľmi starostlivo zvažovať výber vhodného kompozitného materiálu. Nízka cena je bez výnimky varovaním pred nedostatočnými kvalitatívnymi parametrami materiálu a hroziacimi problémami. Pred kúpou sa treba vždy spýtať na životnosť a dĺžku záruky na materiál. Deceuninck ručí za vysokú tvarovú stálosť a pevnosť materiálu Twinson počas celej životnosti, nezvyčajne dlhou zárukou až 25 rokov.

Sledujte kvalitatívne parametre

Ak si chcete vybrať správne, musíte sa v prvom rade dobre pozerať a porovnávať. Kompozitné materiály vznikajú z drevenej múčky, jemných pilín či celulóznej kaše (tá sa môže získavať napríklad z ryžových nebo iných šupiek), ktoré sa zmiešajú s polymerizujúcim plastom. Vhodný pomer dreva a plastu v kvalitných kompozitných materiáloch je okolo 50 % dreva a 50 % plastu. Presne tento pomer obsahuje kompozitný materiál Twinson. Terasa preto pôsobí prirodzeným dojmom prírodného dreva a evokuje dotyk dreva. Ak je obsah drevenej zložky dosky nižší ako 50 %, materiál nadobudne neprirodzený „lacný“ plastový vzhľad.

Kvalita má svoju cenu

Plastová zložka, chráni konštrukciu z kompozitného materiálu pred degradačným pôsobením chemicky upravovanej vody, vysokej prevádzkovej záťaži spôsobenej chôdzou, ale aj pred vznikom plesní.

Plastovú zložku Twinsonu tvorí polyvinylchlorid (PVC), ktorý sa podpisuje pod jeho vynikajúcu odolnosť a ďalšie znamenité funkčné vlastnosti. Vďaka tejto prímesy ponúka Twinson aj široký výber farebných možností. Twinson je dostupný v ôsmich odtieňoch vrátane dekorov exotického dreva. Iné používané polyméry sú mäkšie. Z tohto dôvodu sa výsledný materiál môže drobiť, je menej pevný a odolný proti nárazu či poškrabaniu.

Vonkajšie prostredie je vystavené pôsobeniu klimatických podmienok a dokonale preverí odolnosť materiálu už po prvej sezóne. Twinson je vyrobený tak, aby bezproblémovo odolával dažďu, vetru, mrazu, slnku a prudkým zmenám teplôt. Lacné kompozitné materiály sú pre svoj nedostatočne kvalitný materiálový základ zraniteľné, a preto predstavujú riešenie iba na pár sezón.

Požadujte dôkazy

Každý predajca kompozitných terás o svojom materiálu tvrdí, ako je odolný proti vode, ohňu, nárazu, ako je hygienicky neškodný, ekologický a podobne. Len máloktorý z nich je ale schopný tieto tvrdenia doložiť. Twinson všetky vlastnosti dokladuje získanými certifikátmi a hygienickými atesty, získal niekoľko medzinárodne uznávaných značiek kvality, je oprávnený používať ekologickú značku PEFC a v belgických laboratóriách prešiel testovaním protišmykovosti, mechanickej odolnosti a trvanlivosti, ktoré umožňujú poskytnúť zákazníkom garanciu na materiálové vlastnosti 25 rokov.

Systémové riešenia pre dlhú životnosť

V prípade terasy, balkóna alebo fasádneho obkladu má montážny systém zásadný význam z hľadiska životnosti. Konštrukcia z kompozitného materiálu bude pôsobiť ako kompaktný celok, iba ak budú dosky montované na kvalitný inštalačný systém, ktorý dbá aj na riešenie detailov. Deceuninck patrí medzi popredných inovátorov v tejto oblasti. Okrem viacerých variantov uzatvorenia skladby z dosiek Twinson sprístupňuje aj pohodlnú inštaláciu systémom pero-drážka, ktorý neumožní prepadnúť drobným predmetom. Tvarová stálosť dosiek Twinson v kombinácii s dômyselne vyriešeným umiestnením dilatačných škár majú za následok stabilitu a dlhú životnosť konštrukcie. Lacnejšie materiály sa pôsobením vlhkosti alebo tepla začnú krútiť, vyskakovať zo spojok alebo dokonca praskať. Nekvalitné materiály nie sú ani odolné proti mrazu. Môže sa ľahko stať, že keď na ne v zime stúpite, môžu vám doslova praskať pod nohami.

Terasy z kompozitného materiálu Twinson sa ako jediné na našom trhu inštalujú na hliníkové podkladové profily. Sú síce o niečo drahšie ako bežné profily z plastu, vyznačujú sa však lepšou nosnosťou a možno ich preto inštalovať s rozpätím až 60 cm. Na zhotovenie terasy sa ich spotrebuje menší počet ako v prípade podkladových profilov z plastu a dreva, čo znamená úsporu. Výrobcovia, ktorí chcú zákazníka nalákať na nízku cenu systému ponúkajú drevené podkladové profily, ktoré sú najmenej vhodné pre konštrukciu terasy z kompozitných materiálov. Bez dostatočnej a časovo náročnej údržby sa na nich prejavia neduhy dreva – budú hniť, deformovať sa a pod. Bez priebežnej starostlivosti, je možné, že budete musieť kompletne vymeniť drevený podkladový profil pod terasou z kompozitných materiálov už po piatich rokoch.

Nezabúdajte na životné prostredie

Jednou z najdôležitejších ekologických výhod kvalitných kompozitných materiálov je ich 100 % recyklovateľnosť, ktorá umožňuje využiť materiál nanovo bez straty kvality. Twinson je navyše jediný z kompozitných výrobkov na trhu, ktorý získal medzinárodne uznávanú certifikáciu PEFC. Táto certifikácia zaručuje, že počet vyťažených stromov v lese certifikovanom organizáciou PEFC nepresiahne počet znova vysadených stromov. Medzinárodná nezisková organizácia PEFC dôkladne monitoruje všetky kroky výrobného procesu, od stromu až po konečný výrobok. Certifikáciu udeľuje iba tým materiálom, ktoré podporujú zachovanie biodiverzity. Spoločnosť Deceuninck je hrdá na to, že vďaka dôkladnej pozornosti, ktorú venuje udržateľnosti výroby, získali všetky inovatívne produkty založené na technológii Twinson certifikát PEFC.

Deceuninck odporúča terasu Twinson O-Terrace+
- vzniká vyváženým pomerom borovicového dreva a polymerizujúceho PVC (50 % a 50 %)
- 25 ročná záruka na materiál
- masívne a pevné terasové dosky sú vhodné pre použitie na väčších plochách zaťažovaných prevádzkou
- osem farebných odtieňov terasových dosák
- protišmyková povrchová úprava pre použitie v okolí bazénov a vodných plôch
- nenáročná údržba vysokotlakovým čističom, bez olejovania a impregnovania
- jednoduchá inštalácia
- možnosť opravy jedinej dosky bez náročnej demontáže celej terasy
- nosný hliníkový profil umožňuje umiestniť konštrukciu z kompozitného materiálu aj na nespevnené povrchy


Ďalšie informácie nájdete na www.okno-centrum.sk

  •  
Komentáre k článku
0
Pridať komentár
Nie je kompozit ako kompozit Nie je kompozit ako kompozit Nie je kompozit ako kompozit Nie je kompozit ako kompozit Nie je kompozit ako kompozit Nie je kompozit ako kompozit
Dom S3NS

Dom pre jednu rodinu sa nachádza vo Wroclawe, v jeho okolí sa nachádzajú najmä rodinné domy s rovnou strechou zo šesťdesiatych rokov. Navrhnutý dom má tri poschodia, vrátane podpivničenia a garáže. Obývacia izba je orientovaná na západ a má úctyhodnú výšku 4 metre. Je spojená s kuchyňou a... Čítaj ďalej

  • 215
Kuchynské štúdio

Vytvoriť nový koncept kuchynského štúdia založený na provokácii pocitov a zážitkov zákazníkov. Prezentovať výrobky spolu s kontextom vytvoreným v priestoroch showroomu. A pritom sa nestratiť v záplave vecí ako na výstave; to bolo zadaním tohto projektu. Rozlíšenie produktov bolo dôležitým... Čítaj ďalej

  • 190
  • 1
Mercado fast food

Cieľom projektu bolo vytvoriť vysokokvalitný dizajn, ktorý bude zároveň nenútený a pohodlný. Výsledný návrh je založený na koncepte pokračovania ulice v interiéri. V tejto reštaurácii funguje zákaznícka zóna ako mnohovrstvové lákadlo pre chodcov. Poďte na jedlo! Prvky ako tabuľa s receptami... Čítaj ďalej

  • 205
Denné svetlo v interiéri vďaka svetlovodom

Užívatelia hodnotia denné svetlo ako najväčší benefit domu pre zdravé bývanie. Zároveň je zásadnou požiadavkou pri kúpe nehnuteľnosti. VELUX pomáha privádzať denné svetlo aj na miesta, kde to doposiaľ nebolo možné. Najnovším prírastkom v produktovom portfóliu je svetlovod Novej Generácie... Čítaj ďalej

  • 326

Ďalšie bleskovky