Zasklenie a lemovanie rozhodujú o energetickej bilancii strešných okien.

Zasklenie a lemovanie rozhodujú o energetickej bilancii strešných okien.

18. 05. 2011

Inzercia

Prvá generácia nízkoenergetických, tzv. solárnych domov bola založená na princípe  získať čo najväčšie tepelné zisky. Výsledkom však boli prehrievané domy v lete, ktoré vykazovali veľké tepelné straty z dôvodu nekvalitného zasklenia. Súčasný trend sa preto orientuje na minimalizáciu tepelných strát, čo má pozitívnejší vplyv na celkovú energetickú bilanciu domu. Komplexné riešenie ponúka spoločnosť VELUX, ktorej výrobky umožňujú vytvoriť v podkroví  optimálne vnútorné prostredie a zlepšujú energetické úspory.

Eliminácia tepelných strát

Náročným podmienkam z energetického hľadiska vyhovuje nízkoenergetické trojsklo 65 so súčiniteľom prestupu tepla Uskla = 0,5 W/m2K a súčiniteľom prestupu tepelného slnečného žiarenia g = 0,46. Z užívateľského hľadiska je nezanedbateľná jeho zvýšená odolnosť voči mechanickému poškodeniu. Vnútorné lepené sklo so selektívne reflexnou vrstvou sa v prípade rozbitia nevysype do interiéru, ale ostane nalepené na medzisklovej fólii. Vonkajšie tvrdené sklo hrúbky 4 mm má zase aplikovanú špeciálnu úpravu, zabraňujúcu roseniu okna zvonku, čo býva pri oknách s dobrými tepelno-technickými parametrami častým javom. Dve komory medzi sklami sú vyplnené kryptónom, celková hrúbka zasklenia je 33 mm.  (Obr. zasklení 65)

Eliminácia hluku a tepelných ziskov

Do stavieb, ktoré sa nachádzajú v hlučných lokalitách, ako je napríklad v okolí letiska alebo na rušných uliciach, je vhodné dvojsklo 60. Výborne eliminuje vonkajší hluk (hodnota súčiniteľa vzduchovej neprezvučnosti Rw je 37 dB) a vďaka špeciálnej úprave znižuje i hladinu hluku z dažďa, a to až o 7dB. Ďalšou významnou prednosťou je ochrana pred slnečným teplom. Dvojsklo 60 charakterizuje súčiniteľ prestupu tepelného slnečného žiarenia g = 0,29. Na použitie tohto zasklenia v energeticky úsporných stavbách hovorí jeho súčiniteľ prestupu tepla Uskla = 1,0 W/m2K. I toto zasklenie vykazuje zvýšenú odolnosť voči mechanickému poškodeniu. Rovnako ako v predchádzajúcom prípade sa vnútorné lepené sklo v prípade rozbitia nevysype do interiéru, ale ostane nalepené na medzisklennú fóliu. Vonkajšie tvrdené sklo so selektívne reflexnou vrstvou má aplikovanú samočistiacu úpravu, ktorá je aktivovaná UV žiarením. Priestor medzi sklami je vyplnený kryptónom, celková hrúbka skla je 24 mm.  (Obr. zasklení 60)

Eliminácia tepelných strát vďaka správne prevedenej montáži

Pri  energeticky efektívnych objektoch je ďalším dôležitým predpokladom riadnej  funkčnosti strešného okna jeho správne prevedená inštalácia. Z energetického hľadiska je citlivou oblasťou zateplenie okien miesto napojenia na strešný plášť. Spoločnosť VELUX kvôli týmto prípadom ponúka  lemovanie EDJ 2000, EDN 2000 a EDW 2000 so zatepľovacou sadou BDX.

Pri použití zatepleného lemovania EDJ a EDN 2000 sú strešné okná zapustené o 40 mm hlbšie do konštrukcie strechy, vďaka čomu je redukovaná ochladzovaná plocha okenného rámu vyčnievajúceho nad rovinu strechy. Súčasťou lemovania EDJ a EDN 2000 je zatepľovacia  sada BDX-F, vrátane hydroizolačnej fólie a samonosného drenážneho žliabku. Zatepľovacia sada BDX-F v kombinácii so strešnými oknami zlepšuje súčiniteľ prestupu tepla až o 0,2 W/m2K. Hlbšie zapustenie navyše pôsobí esteticky, pretože strešné okno nevystupuje z roviny strechy. Lemovanie EDJ je určené na profilovanú krytinu do výšky profilu 90 mm, EDN na plochú strešnú krytinu do výšky profilu 16 mm.

Dôkladné prevedenie izolácie po obvode okna zaistí aj zateplené lemovanie EDW 2000, ktorého súčasťou je opäť zatepľovacia  sada BDX. Tá bráni únikom tepla a v kombinácii so strešnými oknami zlepšuje súčiniteľ prestupu tepla až 0,1 W/m2K. Lemovanie EDW je určené na profilovanú strešnú krytinu do výšky profilu 120 mm.

Správnym výberom zasklenia a lemovanie okien VELUX sa dajú znížiť náklady na vykurovanie, zaistiť príjemnú teplotu i redukovať hluk v interiéri.

Viac informácií o zasklení a lemovaní VELUX nájdete na www.velux.sk.  •  
Komentáre k článku
0
Pridať komentár
Zasklenie a lemovanie rozhodujú o energetickej bilancii strešných okien. Zasklenie a lemovanie rozhodujú o energetickej bilancii strešných okien. Zasklenie a lemovanie rozhodujú o energetickej bilancii strešných okien. Zasklenie a lemovanie rozhodujú o energetickej bilancii strešných okien. Zasklenie a lemovanie rozhodujú o energetickej bilancii strešných okien.
Dom S3NS

Dom pre jednu rodinu sa nachádza vo Wroclawe, v jeho okolí sa nachádzajú najmä rodinné domy s rovnou strechou zo šesťdesiatych rokov. Navrhnutý dom má tri poschodia, vrátane podpivničenia a garáže. Obývacia izba je orientovaná na západ a má úctyhodnú výšku 4 metre. Je spojená s kuchyňou a... Čítaj ďalej

  • 215
Kuchynské štúdio

Vytvoriť nový koncept kuchynského štúdia založený na provokácii pocitov a zážitkov zákazníkov. Prezentovať výrobky spolu s kontextom vytvoreným v priestoroch showroomu. A pritom sa nestratiť v záplave vecí ako na výstave; to bolo zadaním tohto projektu. Rozlíšenie produktov bolo dôležitým... Čítaj ďalej

  • 190
  • 1
Mercado fast food

Cieľom projektu bolo vytvoriť vysokokvalitný dizajn, ktorý bude zároveň nenútený a pohodlný. Výsledný návrh je založený na koncepte pokračovania ulice v interiéri. V tejto reštaurácii funguje zákaznícka zóna ako mnohovrstvové lákadlo pre chodcov. Poďte na jedlo! Prvky ako tabuľa s receptami... Čítaj ďalej

  • 205
Denné svetlo v interiéri vďaka svetlovodom

Užívatelia hodnotia denné svetlo ako najväčší benefit domu pre zdravé bývanie. Zároveň je zásadnou požiadavkou pri kúpe nehnuteľnosti. VELUX pomáha privádzať denné svetlo aj na miesta, kde to doposiaľ nebolo možné. Najnovším prírastkom v produktovom portfóliu je svetlovod Novej Generácie... Čítaj ďalej

  • 326

Ďalšie bleskovky