Skroťte vysoké účty za energiu (inzercia)

Skroťte vysoké  účty za energiu (inzercia)

13. 12. 2010

Inzercia

Stavba či rekonštrukcia domu môže zásadne zlepšiť kvalitu vášho života. Máme pre vás užitočné tipy ako radikálne znížiť účty za energie, zvýšiť komfort bývania a zároveň zlepšiť životné prostredie.

Na predpovedanie budúcnosti nepotrebujeme krištáľovú guľu. Už dnes nás sužujú rastúce ceny energií, vrtošivé počasie poznamenané globálnym otepľovaním či nárast emisií skleníkových plynov. Pod tieto nepriaznivé udalosti sa však nepodpisuje len priemysel či motorizmus. Až 40 % všetkej energie spotrebuje prevádzka budov. Pokiaľ sa neudeje zásadná zmena, stav našej planéty sa bude naďalej zhoršovať. Vymeniť úsporné žiarovky za bežné či používať spotrebiče z energetickej kategórie A je prvým krokom k úspore energií. Treba si však uvedomiť, že najviac, až 75 % energie spotrebovanej v budovách zhltne ich vykurovanie a chladenie.

Šetrite peňaženku, šetrite prírodu

Plytvaniu energií v budovách zvoní umieračik. Pozitívnou motiváciou sú v tomto prípade predovšetkým financie. Kto by dobrovoľne vyhadzoval peniaze von oknom, keď technologický pokrok smeruje k znižovaniu dosahu stavebných materiálov na životné prostredie? Stavebný systém do značnej miery ovplyvní výšku nákladov na vykurovanie či chladenie vášho budúceho príbytku. Výber konštrukčného riešenia domu preto treba dôkladne zvážiť. Pokiaľ sa rozhodnete správne, môžete si bez výčitiek dopriať luxus komfortného bývania s minimálnymi prevádzkovými nákladmi. Príjemné a pohodlné bývanie už nie je v zákonitom protiklade s úsporou financií a ekológiou.

Sledujte parametre


Zaujímajte sa o to, ako sa budete v dome cítiť. Pri výbere vhodného stavebného materiálu sa neorientujte iba na tepelnoizolačné parametre. Zvyšovanie konštrukčnej hrúbky obvodových stien zatepľovaním nie je univerzálnym riešením. Jednak je zateplenie budovy finančne nákladné, pri rekonštrukciách môže neesteticky zväčšovať hrúbku obvodových stien a v neposlednom rade ide o ekologický aspekt energeticky náročnej výroby tepelnej izolácie.

Na našom trhu sú preto populárne tvárnice z bieleho pórobetónu s dostatočnými tepelnoizolačnými parametrami pre stavbu energeticky úsporných a nízkoenergetických domov, ktoré si nevyžadujú zateplenie. Výhodné sú z ekonomického, ale aj ekologického hľadiska. Znamenajú okamžitú úsporu a nakoľko majú rovnaké tepelnoizolačné vlastnosti vo všetkých smeroch, nevznikajú žiadne tepelné mosty, ktoré sú nebezpečné nielen z hľadiska úniku energie, ale aj z hľadiska vzniku plesní.

Bývajte príjemne a zdravo

Pokiaľ odmietate klimatizáciu, či už zo zdravotného, estetického alebo ekonomického hľadiska, oceníte stavby z masívnych murovacích materiálov s optimálnou akumulačnou schopnosťou. Tieto steny načerpajú teplo počas horúceho dňa, držia ho v sebe a bránia jeho prepusteniu do interiéru až do večera. Keď teplota v izbe začne klesať, začne sa naakumulované teplo v stenách vypúšťať do interiéru. Výsledkom je tepelná pohoda bez teplotných výkyvov počas celého roka. Optimálna teplota v interiéri blahodarne pôsobí nielen na vaše zdravie, ale aj na peňaženku.

Nielen stabilná teplota, ale aj vhodná mikroklíma je nevyhnutná pre príjemné a zdravé bývanie. Dbajte na to, aby materiál mal dostatočnú difúziu vodnej pary. Vďaka nej prirodzene reguluje vlhkosť vzduchu, tým že čiastočne absorbuje príliš vysokú vlhkosť v interiéri a uvoľňuje ju späť do nezdravo vysušeného vzduchu.

Rozhodnite sa správne

Základom pre správne rozhodnutie je dostatok informácií. Píšte si poznámky a poznatky z internetu či špecializovaných časopisov a nehanbite sa pýtať. Nezabúdajte, že kvalitný materiál nestačí, aby dom šetril energiu, musí byť aj bezchybne postavený. Realizačné spoločnosti uprednostňujú prácu s ľahko opracovateľným materiálom. Pokiaľ im vyjdete v ústrety, ušetríte nielen čas, ale aj financie. Využite obdobie finančnej krízy a výrazné zľavy na moderné stavebné materiály s požadovanými technickými parametrami.

Ytong rady pre úsporu energií

- Väčšie úspory energií prinesie dom s kompaktným tvarom
- Maximalizujte zisky zo slnečného žiarenia a orientujte presklenné plochy na juhozápad
- Klimatizácia spotrebujte štvornásobne viac energie ako vykurovanie
- Nielen obvodové steny, ale aj vnútorné priečky by mali mať schopnosť tepelnej akumulácie
- Tepelné mosty spôsobujú nielen značný únik tepla z budovy, ale aj nebezpečné plesne
- Namiesto tradičného krovu voľte strechu z masívneho materiálu


  •  
Komentáre k článku
0
Pridať komentár
Skroťte vysoké  účty za energiu (inzercia) Skroťte vysoké  účty za energiu (inzercia) Skroťte vysoké  účty za energiu (inzercia)
     
Dom S3NS

Dom pre jednu rodinu sa nachádza vo Wroclawe, v jeho okolí sa nachádzajú najmä rodinné domy s rovnou strechou zo šesťdesiatych rokov. Navrhnutý dom má tri poschodia, vrátane podpivničenia a garáže. Obývacia izba je orientovaná na západ a má úctyhodnú výšku 4 metre. Je spojená s kuchyňou a... Čítaj ďalej

  • 215
Kuchynské štúdio

Vytvoriť nový koncept kuchynského štúdia založený na provokácii pocitov a zážitkov zákazníkov. Prezentovať výrobky spolu s kontextom vytvoreným v priestoroch showroomu. A pritom sa nestratiť v záplave vecí ako na výstave; to bolo zadaním tohto projektu. Rozlíšenie produktov bolo dôležitým... Čítaj ďalej

  • 190
  • 1
Mercado fast food

Cieľom projektu bolo vytvoriť vysokokvalitný dizajn, ktorý bude zároveň nenútený a pohodlný. Výsledný návrh je založený na koncepte pokračovania ulice v interiéri. V tejto reštaurácii funguje zákaznícka zóna ako mnohovrstvové lákadlo pre chodcov. Poďte na jedlo! Prvky ako tabuľa s receptami... Čítaj ďalej

  • 205
Denné svetlo v interiéri vďaka svetlovodom

Užívatelia hodnotia denné svetlo ako najväčší benefit domu pre zdravé bývanie. Zároveň je zásadnou požiadavkou pri kúpe nehnuteľnosti. VELUX pomáha privádzať denné svetlo aj na miesta, kde to doposiaľ nebolo možné. Najnovším prírastkom v produktovom portfóliu je svetlovod Novej Generácie... Čítaj ďalej

  • 326

Ďalšie bleskovky