Výrobky VELUX vhodné do nízkoenergetických stavieb (inzercia)

Výrobky VELUX vhodné do nízkoenergetických stavieb (inzercia)

13. 12. 2010

Inzercia

Dosiahnutie energeticky úspornej bilancie stavby si vyžaduje dokonalý projekt a aj použitie najkvalitnejších stavebných technológií. V prípade podkroví ponúka riešenie spoločnosť VELUX so svojím systémom VELUX, ktorý komplexne vytvára optimálne vnútorné prostredie a energetickú efektivitu. //Systém zahŕňa strešné okná, montážne doplnky, rolety a žalúzie, automatické systémy a solárne kolektory, ktoré vo vzájomnej súčinnosti zaručia dosiahnutie maximálnych úspor energie v letnom i v zimnom období. Súčasne v podkroví zaistí dostatok denného svetla, čerstvého vzduchu a príjemnú vnútornú teplotu. Aby bolo výsledné riešenie maximálne efektívne, odporúča sa použiť celý systém VELUX a venovať veľkú pozornosť výberu jednotlivých prvkov.
Strešné okná sa vyberajú s ohľadom na ich celoročnú bilanciu. To znamená, že je nutné zohľadniť súčiniteľ prestupu tepla U a aj súčiniteľ prestupu tepelného slnečného žiarenia g. Pasívne solárne zisky totiž v zime vylepšujú energetickú bilanciu, ale v lete sú príčinou prehrievania podkrovných priestorov. Preto treba nájsť také riešenie, ktoré bude najlepšie vyhovovať zdanlivo protichodným potrebám oboch klimatických období. K dispozícii sú ponúkané tri druhy zasklenia:

- nízkoenergetické trojsklo 65 (U okna = 1,0 W/m2.K, g = 0,45),      - pasívne zasklenie 62_65 (U okna = 0,77 W/m2.K, g = 0,39), - špeciálne protihlukové zasklenie 62 (U okna = 1,0 W/m2.K, Rw = 42 dB, g = 0,5).

Aby strešné okno vykazovalo deklarované tepelno-technické parametre, nestačí len zvoliť optimálne zasklenie. Okno treba dokonale tesne osadiť do strešnej konštrukcie, na čo slúžia systémové montážne doplnky.  Pre energeticky úsporné stavby je určené zapustené lemovanie EDJ 2000 so zatepľovacou sadou, ktorá eliminuje riziko chyby montáže. Pomocou tohto lemovania je strešné okno zapustené do konštrukcie strechy o 40 mm nižšie oproti montáži s lemovaním EDW 2000.

Tým sa zaistí nielen vodotesnosť a ochrana proti poveternostným vplyvom,  ale zlepšia sa aj  tepelno-technické vlastnosti okna až o 18 %, a navyše z estetického hľadiska je inštalácia  do strešnej krytiny nenápadná. Redukuje sa aj ochladzovaná plocha okenného rámu vyčnievajúceho nad rovinu strechy, čo prispieva k ďalšiemu zlepšeniu tepelno-izolačných vlastností. 
Dokonale osadené okno však nerieši problém pasívnych solárnych ziskov v letných mesiacoch. Tie v zime  síce znižujú spotrebu energie na vykurovanie, ale v lete spôsobujú prehrievanie podstrešia. Najefektívnejšie solárne zisky eliminujú vonkajšie markízy a vonkajšie rolety VELUX, ktoré odtienia až 95 % tepelných ziskov. Ich ovládanie môže byť manuálne alebo diaľkové s elektrickým alebo solárnym pohonom. Spomínané automatické systémy umožňujú  vďaka riadenému tieneniu a vetraniu  regulovať príjemnú vnútornú teplotu a zabezpečujú prísun čerstvého vzduchu. Naprogramovaním diaľkového ovládača sa dá automaticky riadiť chod elektricky ovládaných strešných okien a tieniacich doplnkov VELUX.
Automatické systémy sa dajú napájať zo siete alebo pomocou solárnej energie, čím sa šetrí energia potrebná na ich prevádzku. Na automatické ovládanie sa dajú pomocou adaptéra upraviť aj pôvodné manuálne ovládané okná.
Do kompletného systému VELUX patria ešte solárne kolektory, ktoré slúžia k priamej premene slnečnej energie na teplo. Prednosťou doskových solárnych kolektorov VELUX je ich integrácia do strešnej roviny a možnosť spoločnej zostavy so strešnými oknami VELUX. V strešnej rovine potom vytvárajú estetický architektonický doplnok, ktorý funkčne prispieva ku komplexnému riešeniu budovy s nízkou spotrebou energie a zdravým vnútorným prostredím.
S prezentovaným systémom VELUX sa dá dosiahnuť splnenie požiadavky na energetickú efektivitu pri zaistení nárokov na zdravé vnútorné prostredí a komfortný život obyvateľov objektu. Podrobné informácie o celom systéme VELUX i jeho jednotlivých prvkoch nájdete na www.velux.sk
  •  
Komentáre k článku
0
Pridať komentár
Výrobky VELUX vhodné do nízkoenergetických stavieb (inzercia) Výrobky VELUX vhodné do nízkoenergetických stavieb (inzercia) Výrobky VELUX vhodné do nízkoenergetických stavieb (inzercia) Výrobky VELUX vhodné do nízkoenergetických stavieb (inzercia)
Dom S3NS

Dom pre jednu rodinu sa nachádza vo Wroclawe, v jeho okolí sa nachádzajú najmä rodinné domy s rovnou strechou zo šesťdesiatych rokov. Navrhnutý dom má tri poschodia, vrátane podpivničenia a garáže. Obývacia izba je orientovaná na západ a má úctyhodnú výšku 4 metre. Je spojená s kuchyňou a... Čítaj ďalej

  • 215
Kuchynské štúdio

Vytvoriť nový koncept kuchynského štúdia založený na provokácii pocitov a zážitkov zákazníkov. Prezentovať výrobky spolu s kontextom vytvoreným v priestoroch showroomu. A pritom sa nestratiť v záplave vecí ako na výstave; to bolo zadaním tohto projektu. Rozlíšenie produktov bolo dôležitým... Čítaj ďalej

  • 190
  • 1
Mercado fast food

Cieľom projektu bolo vytvoriť vysokokvalitný dizajn, ktorý bude zároveň nenútený a pohodlný. Výsledný návrh je založený na koncepte pokračovania ulice v interiéri. V tejto reštaurácii funguje zákaznícka zóna ako mnohovrstvové lákadlo pre chodcov. Poďte na jedlo! Prvky ako tabuľa s receptami... Čítaj ďalej

  • 205
Denné svetlo v interiéri vďaka svetlovodom

Užívatelia hodnotia denné svetlo ako najväčší benefit domu pre zdravé bývanie. Zároveň je zásadnou požiadavkou pri kúpe nehnuteľnosti. VELUX pomáha privádzať denné svetlo aj na miesta, kde to doposiaľ nebolo možné. Najnovším prírastkom v produktovom portfóliu je svetlovod Novej Generácie... Čítaj ďalej

  • 326

Ďalšie bleskovky