Kameňolomy s novou funkciou - Marianka - 13.ročník Xella - výsledky súťaže

Už 13. ročník Študentskej architektonickej súťaže spoločnosti Xella, a v jeho rámci 5. medzinárodný ročník, umožnil študentom odborov Architektúra a Pozemné staviteľstvo na vysokých školách, umeleckých školách a univerzitách v Slovenskej a Českej republike, priniesť svoj osobitný pohľad a návrh riešenia zaujímavej súťažnej úlohy.


Témou ideovej súťaže totiž bolo navrhnúť nové možnosti využitia nefunkčných kameňolomov v obci Marianka. Kameňolom ako maximálne provokujúce miesto pre architektúru mal byť architektonicky a výtvarne riešený tak, aby sa náplňou jeho využitia stal mix šporotovo - rekreačných a kultúrno - spoločenských funkcií.

Mottom súťaže bola myšlienka Antoineta de Saint-Exupéryho: „Pripravovať budúcnosť znamená vytvárať prítomnosť".

V rámci medzinárodnej študentskej súťaže 2007/2008 bolo odovzdaných 43 súťažných návrhov vypracovaných študentami slovenských a českých vysokých škôl. Všetky návrhy boli anonymne predstavené na zasadnutí poroty, ktoré sa uskutočnilo 19.-20. februára 2008 v priestoroch Exercičného domu v Marianke.

Súťažné návrhy posudzovala medzinárodná odborná porota, zložená z 10-tich renomovaných slovenských a českých architektov. Predsedom poroty bol na základe hlasovania zvolený Ing. arch. Boris Hrbáň (SR).  Prítomnými členmi poroty boli Ing. arch. Irakli Eristavi, Ing. arch. Robert Grožaj, Ing. arch. Ivan Kubík, Ing. arch. Emil Makara, Ing. arch. Štefan Šlachta (SR), Ing. arch. Ludvík Grym, Ing. arch. Vlado Milunić, Ing. arch. Peter Moravčík, Ing. arch Jarek Veselák (ČR).

Porota posudzovala predložené súťažné návrhy podľa striktných podmienok štandardnej verejnej súťaže, postupne v troch kolách, pričom zohľadňovala hodnotiace kritéria v nasledovnom poradí:  
1. riešenie jednotlivých objektov v kontexte celého územia
2. vzťah k prostrediu
3. architektonické riešenie
4. dispozičné a funkčné riešenie spracovaných objektov
5. možnosť uplatnenia stavebného systému YTONG a vápenno - pieskových tvárnic Silka
6. ekologický aspekt celkového konceptu a využiteľnosť alternatívnych zdrojov energie

Na základe bodového hodnotenia ocenila porota dovedna šesť prác, pričom tri z nich sa podeli o prvé, druhé a tretie miesto a tri získali rovnocenné odmeny:  


1. CENA (1000 EUR): Zuzana Santelíková
Katedra architektúry, Fakulta umení
TU Košice, SR
Konzultant doc. Ing. arch. J. Koban, PhD.

Posudok poroty: Súťažný návrh s mimoriadnou pokorou k miestu rozvíja duchovný až mysteriózny rozmer intervencie v danom prostredí. Minimalistickou inštaláciou výtvarných objektov uchopuje podstatu univerza, archetypálne motívy živlov: oheň, voda, zem, svetlo, čas a každému bez rozdielu umožňuje prežiť veľký príbeh stvorenia.
(pdf - 2408kB)


2. CENA (500 EUR): Michal Krištof
Fakulta architektúry VUT Brno, ČR

Posudok poroty: Návrh ako jeden z mála pracoval s prázdnom kameňolomu a s inšpiráciou púťou, resp. kalváriou, prenesenou do nesakrálneho sveta. Dva konkrétne objekty sú umiestnené do dvoch kľúčových pozícií na začiatok a konec cesty (dole k jazeru a na hornú hranu kameňolomu). Polemickým zostáva vedenie obslužnej cesty až k hornému objektu. Pozitívom návrhu je overenie riešenia na reálnom modeli.
(pdf - 3678kB)
 

3. CENA (300 EUR): Jana Pytlíková
Stavebná fakulta ČVUT, Praha, ČR

Posudok poroty: Kultivovaný návrh, ktorý plne zodpovedá zadaniu. Dvojica oblúkov - stavieb doplňuje a akcentuje miesto obidvoch kameňolomov. Uplatňuje konvexný a konkávny tvar ktorý jednoznačne člení priestor a zároveň zachováva možnosť voľného pohybu v území. Celkovo dobre zvolená miera (extenzivita) ľudského zásahu do špecifického prostredia kameňolomu necháva vyznieť výraznú scenériu skal a zobytňuje ju rozšírením vodnej plochy - jazera. Radionálna prehľadná dispozícia a konštrukcia, veľmi slušná úroveň poňatia, celkovo profesionálne spracovanie.
(pdf - 4325kB)


ODMENA (vecný dar v hodnote 150 EUR):

Lukáš Biroščák, Matúš Maras

Fakulta architektúry STU, Bratislava, SR
Konzultant doc. Ing. arch. akad. arch. I.Gurtler, PhD.
(pdf - 3420kB)

Josef Kalčík
Stavebná fakulta ČVUT, Praha, ČR
Konzultant Ing. arch. L. Čajková
(pdf - 4642kB)

Marek Harčarík, Marek Peťovský, Marian Počuch
Fakulta architektúry STU, Bratislava, SR
Konzultant Ing. arch. E. Oravcová
(pdf - 4411kB)

Vačšie náhľady momentálne spracúvame a budeme postupne zverejňovať.
  •  
Komentáre k článku
4
marienthal

marienthal

Non sence!: obludy, vypustene na nicenie kultury, ktora tu zostala po nemeckych osadnikoch. Kolegovia z Brna su tak sfetovani, ze obec Marianka, prepisu s dlznom na Mariánka, co je pochopitelne \"tráva\" a to vyhra nejaku cenu. Hanba rozhodcom aj tym drzym \"architektom\"

12.8.2009 10:42

pepo

pepo

rozhodcom mrkvu... alebo min. 2

17.3.2008 15:49

ara

ara

trochu koncepcne ponaty..

4.3.2008 1:12

Aba

Aba

Čo hovorite na tento ročník súťaže?

29.2.2008 10:37

Pridať komentár
Dom S3NS

Dom pre jednu rodinu sa nachádza vo Wroclawe, v jeho okolí sa nachádzajú najmä rodinné domy s rovnou strechou zo šesťdesiatych rokov. Navrhnutý dom má tri poschodia, vrátane podpivničenia a garáže. Obývacia izba je orientovaná na západ a má úctyhodnú výšku 4 metre. Je spojená s kuchyňou a... Čítaj ďalej

  • 215
Kuchynské štúdio

Vytvoriť nový koncept kuchynského štúdia založený na provokácii pocitov a zážitkov zákazníkov. Prezentovať výrobky spolu s kontextom vytvoreným v priestoroch showroomu. A pritom sa nestratiť v záplave vecí ako na výstave; to bolo zadaním tohto projektu. Rozlíšenie produktov bolo dôležitým... Čítaj ďalej

  • 193
  • 1
Mercado fast food

Cieľom projektu bolo vytvoriť vysokokvalitný dizajn, ktorý bude zároveň nenútený a pohodlný. Výsledný návrh je založený na koncepte pokračovania ulice v interiéri. V tejto reštaurácii funguje zákaznícka zóna ako mnohovrstvové lákadlo pre chodcov. Poďte na jedlo! Prvky ako tabuľa s receptami... Čítaj ďalej

  • 205
Denné svetlo v interiéri vďaka svetlovodom

Užívatelia hodnotia denné svetlo ako najväčší benefit domu pre zdravé bývanie. Zároveň je zásadnou požiadavkou pri kúpe nehnuteľnosti. VELUX pomáha privádzať denné svetlo aj na miesta, kde to doposiaľ nebolo možné. Najnovším prírastkom v produktovom portfóliu je svetlovod Novej Generácie... Čítaj ďalej

  • 327

Ďalšie bleskovky