Cena ARCH 2007

Cena ARCH 2007

Cena ARCH je prestížnou cenou za architektúru, ktorú od roku 1998 udeľuje mienkotvorný odborný časopis ARCH o architektúre a inej kultúre. Vydavateľom časopisu ARCH je vydavateľstvo EUROSTAV, ktoré je zároveň aj vyhlasovateľom a organizátorom súťaže. Zámerom ceny je vyzdvihnúť pozoruhodné diela domácej architektonickej scény a prispieť tak k jej ďalšej kultivácii.


Cena ARCH má vysoký profesionálny kredit, ktorý zabezpečuje účasť špičkových európskych architektov v porote. Od ostatných architektonických súťaží sa Cena ARCH odlišuje aj tým, že sa do nej nemožno prihlásiť. Nominácie na Cenu ARCH udeľuje každoročne redakčná rada časopisu, ktorú tvoria významné osobnosti slovenskej a stredoeurópskej architektonickej scény.

O udelení Ceny ARCH 2007 rozhodovala medzinárodná porota v zložení: Dietmar Eberle (Rakúsko), Boris Hrbáň (Slovensko), Henrieta Moravčíková (šéfredaktorka časopisu ARCH), Robert Špaček (Slovensko), Zdeňek Zavřel (Česká republika) 20. septembra 2006. Porota posudzovala deväť architektonických diel, ktoré na tohoročnú cenu nominovala redakčná rada časopisu. Boli to: Bezbariérový ofis vo Zvolene (Martin Repický); Chata v Senci (Ján Studený); Nadstavba rodinného domu v Bratislave (Ilja Skoček, ml.); Obytné domy Karloveské rameno v Bratislave (Karol Stassel, Juraj Šujan); Obytný dom Octopus Habitat v Bratislave (Peter Sticzay-Gromski); Obytný súbor Rozadol v Bratislave (Peter Moravčík, Juraj Šujan); Radové rodinné domy Pekné bývanie v Bratislave-Rači (Matúš Vallo, Oliver Sadovský); Rodinný dom Pátrium v Ivanke pri Bratislave (Ivan Matušík) a Rodinný dom v Bratislave-Rusovciach (Maroš Fečík).

Laureát Ceny ARCH 2007
Obytný súbor Rozadol v Bratislave
Architekti: Peter Moravčík, Juraj Šujan

Cenu slávnostne odovzdali 7. 11. 2007 v priestoroch design factory v Bratislave.

Z diskusie poroty:
„Obytný súbor Rozadol dokázal na využívanom území vytvoriť pridanú hodnotu vo vzťahu k mestu. Povedal by som, že je to z hľadiska vzťahu verejného a súkromného a v zmysle pridanej hodnoty vo vzťahu k mestu veľmi výnimočný projekt, a to nie len na Slovensku, ale aj v Európe. Človek nenájde veľa projektov na tejto úrovni, kde je integrované bývanie, obchody, kancelárie, bazén, rozličné kategórie bývania (to je tiež dôležité). Vo veľmi malej mierke reprezentuje to charakteristické miešanie funkcií v meste, ktoré robí jeho kultúru. Sú tu určité pravidlá, konvencie a poznanie, ako môžu tie veci spolu fungovať a podporovať sa navzájom. To je veľký pokrok, a nielen na Slovensku. To je na medzinárodnej úrovni." (Dietmar Eberle, rakúsky architekt, člen poroty)

„Veľmi sa mi páčilo, že tu jednoducho využili istý druh starej schémy, a pritom po novom, v špecifických podmienkach našli špecifické riešenie. Využili starý dobrý recept na dosiahnutie novej kvality." (Zdeňek Zavřel, český architekt, člen poroty)

Foto:

Slávnostné udeľovanie Ceny ARCH 2007 (zľava prof. Robert Špaček, člen odbornej poroty, architekti Juraj Šujan a Peter Moravčík, laureáti tohoročnej ceny a Darina Lalíková, konateľka vydavateľstva EUROSTAV)


Slávnostné udeľovanie Ceny ARCH 2007 (zľava šéfredaktorka časopisu ARCH H. Moravčíková, laureáti ceny a D. Lalíková, konateľka vydavateľstva EUROSTAV)

  •  
Komentáre k článku
0
Pridať komentár
Cena ARCH 2007 Cena ARCH 2007
   
Dom S3NS

Dom pre jednu rodinu sa nachádza vo Wroclawe, v jeho okolí sa nachádzajú najmä rodinné domy s rovnou strechou zo šesťdesiatych rokov. Navrhnutý dom má tri poschodia, vrátane podpivničenia a garáže. Obývacia izba je orientovaná na západ a má úctyhodnú výšku 4 metre. Je spojená s kuchyňou a... Čítaj ďalej

  • 215
Kuchynské štúdio

Vytvoriť nový koncept kuchynského štúdia založený na provokácii pocitov a zážitkov zákazníkov. Prezentovať výrobky spolu s kontextom vytvoreným v priestoroch showroomu. A pritom sa nestratiť v záplave vecí ako na výstave; to bolo zadaním tohto projektu. Rozlíšenie produktov bolo dôležitým... Čítaj ďalej

  • 190
  • 1
Mercado fast food

Cieľom projektu bolo vytvoriť vysokokvalitný dizajn, ktorý bude zároveň nenútený a pohodlný. Výsledný návrh je založený na koncepte pokračovania ulice v interiéri. V tejto reštaurácii funguje zákaznícka zóna ako mnohovrstvové lákadlo pre chodcov. Poďte na jedlo! Prvky ako tabuľa s receptami... Čítaj ďalej

  • 205
Denné svetlo v interiéri vďaka svetlovodom

Užívatelia hodnotia denné svetlo ako najväčší benefit domu pre zdravé bývanie. Zároveň je zásadnou požiadavkou pri kúpe nehnuteľnosti. VELUX pomáha privádzať denné svetlo aj na miesta, kde to doposiaľ nebolo možné. Najnovším prírastkom v produktovom portfóliu je svetlovod Novej Generácie... Čítaj ďalej

  • 326

Ďalšie bleskovky